gmina yt

 

info tv

spis 1

 

Pamiętajmy, że praca rolnika jest ciężka i niebezpieczna. Rolnik może być w ciągu dnia narażony na kilka lub nawet kilkanaście różnych zagrożeń, co wynika z częstych zmian stanowisk pracy. Różnią się one między sobą charakterem i rodzajem wykonywanych na nich czynności, wymaganą siłą i sprawnością fizyczną, potrzebną do ich użytkowania. Dlatego dbajmy o poprawę stanu bezpieczeństwa oraz wyeliminowaniu zaniedbań występujących w gospodarstwach.

Podsumowując I kwartał 2017r. Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Płocku, odnotowała wzrost zgłoszonych wypadków w porównaniu do I kwartału 2016r.

W I kwartale 2016r. do PT KRUS w Płocku, zgłoszono 33 wypadki, natomiast w I kwartale 2017r. zgłoszonych zostało 45 wypadków czyli o 12 więcej.

Wzrost zgłoszonych wypadków odnotowaliśmy w gminach: Bielsk, Bulkowo, Drobin, Gąbin, Płock, Radzanowo, Słupno i Staroźreby.

Według danych statystycznych Placówki Terenowej KRUS w Płocku, najczęstszą przyczynę stanowiła grupa upadków osób na podwórzach i obejściach.

Zapoczątkowana w 2013r. kampania ,,Upadek to nie przypadek”, ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców wsi na temat najczęstszej grupy wypadków w rolnictwie. W związku z powyższym po raz kolejny chcemy przypomnieć, jakie są przyczyny upadków osób i jak możemy im zapobiegać.

Znaczna ilość wypadków osób jest spowodowana złym stanem powierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych na terenie gospodarstwa, który ulega pogorszeniu na skutek zmiennych warunków atmosferycznych. I kwartał 2017r. był okresem zimowym, w którym opady śniegu i deszczu oraz towarzyszący opadom mróz powodował, że podłoże stawało się śliskie, grząskie i nierówne, co przełożyło się na ilość zgłoszonych wypadków.

Brak dbałości o ciągi komunikacyjne, niewydzielone lub źle wydzielone i nieuprzątnięte dojścia do budynków, do tego wyeksploatowane albo zabrudzone obuwie robocze, powodują częste przyczyny poślizgnięć i potknięć pracujących osób.
Znaczna ilość wypadków to również upadki osób z drabin, strychów, poddaszy. Upadek z wysokości często kończy się ciężkimi obrażeniami ciała. Nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych oraz nieprawidłowo skonstruowane drabiny. Zarówno szczeble drabin jak i stopnie w ciągnikach i maszynach często zabrudzone ziemią oraz resztkami roślinnymi, sprzyja ześlizgnięciom.

Aby zmniejszyć ryzyko niebezpiecznych zdarzeń wystarczy przestrzegać kilku zasad:
- wyrównywać w miarę możliwości utwardzić nawierzchnię placów i przejść, gdyż to one powodują najwięcej potknięć w codziennej pracy,
- usunąć wystające przedmioty i nierówności, które zwłaszcza przykryte śniegiem mogą być niewidoczne,
-  oświetlić podwórza i chodniki,
- zimą likwidować śliskość nawierzchni przejść komunikacyjnych przez usuwanie śniegu, posypywanie oblodzeń piaskiem, popiołem lub trocinami,
- stosowanie właściwego obuwia roboczego, które zmniejszy niebezpieczeństwo poślizgnięć   i potknięć, przylegające do kostki o podeszwie protektorowanej.
Szufla, piasek i odpowiednie obuwie to podstawa zimowego bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym,
- używaj bezpiecznych drabin i odpowiednio skonstruowanych schodów
- zabezpieczaj wszelkie otwory przykrywami lub barierkami
- zabezpieczaj szamba i studzienki pokrywami.
Placówka Terenowa KRUS w Płocku, informuje również w placówce dostępne są bezpłatne broszury i ulotki związane z bhp w rolnictwie. Zachęcamy do udziału w szkoleniach oraz odwiedzania stoisk informacyjnych podczas imprez masowych.
Jednocześnie zachęcamy do odwiedzania strony internetowej www.krus.gov.pl i korzystania z ,, Kalendarza wydarzeń prewencyjnych”, informujących o działaniach prewencyjnych KRUS.

         bip   powiat plocki   zgrp   pup

         elektronicznaskrzynkapodawcza   narodowesr   wku   mapa aktywnosci 1

         woj   dump   baner krus  

         km      mikroporady   baner2 szybki PITpl logo CEIDG

         pit      Baner KAS 1

Copy Right © 2013 Gmina Bielsk